Ibizaskandalen
Sebastian Kurz.

Österrikes regering spricker

Publicerad 18 maj 2019 kl 21.39

Utrikes. Det blir nyval i Österrike efter korruptionsskandalen där FPÖ-ledaren och vicekanslern Heinz-Christian Strache fastnade på band när han erbjöd offentliga upphandlingar i utbyte mot kampanjstöd från en rysk oligark. Förbundskansler Sebastian Kurz meddelar att regeringssamarbetet är över.

Dela artikeln

De tyska tidningarna Der Spiegel och Süddeutsche Zeitung publicerade för två dagar sedan en video där FPÖ-ledaren syns diskutera med en kvinna som påstår sig vara dotter till en rysk oligark. I utbyte mot pengar erbjöd Strache en rad offentliga förmåner.

– Jag vill be om ursäkt till alla som jag gjort besviken med mitt beteende, sade Strache under en presskonferens på lördagen.

Österrikes förbundskansler Sebastian Kurz föreslår samtidigt nyval "så snart som möjligt".

– Nog är nog, sade Kurz om det läckta videoklippet.

Skandalen har kallats den största sedan andra världskriget. FPÖ sitter för närvarande I EU-parlamentets ENF-grupp, med bland andra franska Nationell samling (tidigare Nationella fronten), italienska Lega Nord och nederländska Frihetspartiet (PVV) samt belgiska Vlaams Belang


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0