Emilio Estevez.

Stjärnan vaccinvägrar – lämnar Mighty Ducks-serien

Publicerad 7 november 2021 kl 16.03

Kulturnyheter. Emilio Estevez spelade den ofrivillige hockeytränaren i "Mästarna" och de andra Mighty Ducks-filmerna på 90-talet. Men nu lämnar han den nya tv-serien eftersom han vägrar att gå med på Disneys vaccintvång, rapporterar Deadline.

Dela artikeln

Disneys tv-serie The Mighty Ducks får fortsätta utan tränaren Gordon Bombay, spelad av Emilio Estevez.

Han kommer nämligen inte att fortsätta i rollen i säsong två, rapporterar Deadline.

Disney har nämligen ställt krav att deras medarbetare ska vaccineras mot corona – något som Emilio Estevez inte har gått med på att göra.

Enligt källor till Deadline har Estevez vägrat att försäkra att han kommer att gå med på nöjesjättens krav, och efter många turer fram och tillbaka har Disney valt att gå vidare utan stjärnan.

Manuskripten har ändrats och karaktären Gordon Bombay har strukits, enligt Deadline.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Kulturnyheter

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler"

Stjärnan chockar på nytt.. Afrikansk kör sjunger om hur Ye "blev nazist" – och det hela avslutas med ett tal av Adolf Hitler.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker

Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.. "Högsta siffran sedan mätningarna startade i slutet på 1970-talet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0