Terrordådet i Stockholm

Stockholmsterroristen inte psykiskt störd

Publicerad 10 maj 2017 kl 11.20

Inrikes. Uzbeken Rahmat Akilov, som misstänks för terrordådet på Drottninggatan i Stockholm, var inte psykiskt störd vid gärningstillfället. Det visar Rättsmedicinalverkets lilla rättspsykiatriska undersökning.

Dela artikeln

Rättsmedicinalverkets undersökning lämnades idag in till Stockholms tingsrätt, rapporterar SVT Nyheter.

Den ansvarige läkaren gör bedömningen att Akilov inte heller led av en allvarlig psykisk störning vid tiden för undersökningen.

Undersökningen visar även att det saknas "skäl för rättspsykiatrisk undersökning för ställningstagande till frågan om fängelseförbud" samt "skäl för rättspsykiatrisk undersökning för ställningstagande till frågan om rättspsykiatrisk vård", skriver SVT.

Fem personer dog i terrorattentatet i centrala Stockholm den 7 april.


Nyheter från förstasidan

Fortsatt massinvandring drev EU:s befolkning till ny rekordnivå – trots katastrofala födelsetal

Nya skräcksiffrorna från Eurostat. Politikerna bara fortsätter fylla på – medan ursprungsbefolkningen slutar föda barn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta".. "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0