Fallet Julian Assange

Storbritannien godkänner utlämning av Assange till USA

Publicerad 13 juni 2019 kl 11.36

Utrikes. Storbritanniens inrikesminister Sajid Javid har nu undertecknat USA:s begäran om att få journalisten Julian Assange utlämnad, uppger The Guardian.

Dela artikeln

Den brittiska regeringen har placerat Wikileaksgrundaren Julian Assange ett steg närmare att utlämnas till USA.

Tidigare i veckan lämnade USA:s justitiedepartement in sin formella begäran om att Storbritannien ska lämna ut honom.

Nu har Storbritanniens inrikesminister Sajid Javid undertecknat ansökan.

– Med rätta sitter han bakom galler, sade det brittiska statstrådet i "Today Programme" på torsdagen. I går undertecknade jag utlämningsordern och godkände den.

Inrikesministerns beslut öppnar dörren för att skicka Julian Assange till USA, men det slutliga beslutet ligger hos domstolen.

Fallet väntas avgöras i domstol i morgon fredag.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här bombas iranska tv-ankaret i direktsändning

Flyr studion i panik – "Allahu akbar". Tv-bolaget IRIB:s stora högkvarter står i lågor efter Israels bombattack.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0