Storbritannien öppnar asylboende i Rwanda

Publicerad 14 april 2022 kl 13.03

Utrikes. Antalet asylsökare som kommit till Storbritannien via Engelska kanalen ökar. Nu skriver Daily Mail att premiärminister Boris Johnson har satt den brittiska flottan på att fånga in invandrarna och skicka dem till kungadömets senaste asylboende – i Rwanda.

Dela artikeln

– Rwanda välkomnar partnerskapet med Storbritannien att ta emot asylsökare och migranter och erbjuda dem legala vägar till uppehållstillstånd, säger Rwandas utrikesminister Vincent Biruta i ett uttalande.

I praktiken medför lösningen också utmärkta möjligheter att neka invandrare uppehållstillstånd.

Människorättsgrupper kritiserar förslaget för att urholka rättigheterna för tredje världens befolkning att resa in och bosätta sig i Europa. "Barbariskt" och "omänskligt" lyder några vänsteromdömen.

För sitt asylboende betalar Storbritannien 120 miljoner pund, motsvarande 1,48 miljarder kronor, till Rwanda.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska diplomatkvinnans märkliga kontakter med Jeffrey Epstein

"Får jag sova över?". UD-höjdaren Lisa Svensson från Barbro's Best & Brightest namnges i nya dokumenten.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.