"Svensk" V-politiker jagas för bombdåd i Köpenhamn

Publicerad 15 augusti 2019 kl 14.07

Inrikes. En person som kandiderat för Vänsterpartiet jagas nu för bombdådet mot skattemyndigheten i Köpenhamn.

Dela artikeln

Det var vid 22.15-tiden tisdagen den 6 augusti som det skedde ett kraftigt bombdåd vid Skattestyrelsen i Köpenhamn. Igår framgick det att två svenska medborgare är misstänkta för dådet.

En 22-åring har redan gripits och ytterligare en 23-åring har efterlysts internationellt av polisen.

Båda är från grannkommuner till Malmö.

Enligt Extra Bladet har 23-åringen arbetat hos en bilhandlare och varit politiskt aktiv på vänsterkanten, där han kandiderat för ett parti. Det handlar om Vänsterpartiet i Sverige, för vilket han ska ha ställt upp i ett tidigare kommunalval, uppger SVT.

22-åringen är tidigare ostraffad medan 23-åringen är dömd för misshandel.

Enligt Extra Bladet är båda männen täckta med "namnförbud".


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sandviken påstods tjäna miljarder på invandringen – pekas nu ut som "nya Rinkeby"

Tio år efter DN-scoopet. Halva Sandviken är idag ett utanförskapsområde som "vita svenskar undviker".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0 

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0 Plus