Svensk vänsteraktivist ska "faktagranska" åt Facebook

Publicerad 16 juni 2020 kl 20.20

Media. Vänsteraktivisten och journalisten Jack Werner, känd från Metros "Viralgranskaren", inleder nu ett samarbete med Facebook om faktagranskning på plattformen.

Dela artikeln

Det är Källkritikbyrån, som drivs av de tidigare Metrojournalisterna Jack Werner, Linnéa Jonjons och Åsa Larsson, som får i uppdrag att faktagranska innehåll på Facebook.

Målet är enligt ett pressmeddelande att "uppmärksamma läsare och användare på sociala medier om falska påståenden och ge mer bakgrund för den som är nyfiken".

Werner, Jonjons och Larsson startade år 2014 satsningen "Viralgranskaren" på tidningen Metro och gjorde sig kända för granskningar som bland annat slog fast att det var en myt att tiggeriet i Sverige var organiserat av ligor.

Metro, en gratistidning som idag är nedlagd, var tidigare en del i Facebooks samarbete med tredjepartsgranskare och nu blir även Källkritikbyrån det.

– Vi kommer att vara en av de faktagranskare som granskar innehåll på Facebook och i de fall där våra faktagranskningar visar att det som sprids inte stämmer helt eller delvis så kommer användare att kunna se det i anslutning till inlägget ifråga på Facebook, säger Åsa Larsson, redaktör och medgrundare till Källkritikbyrån, i ett pressmeddelande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 787029865


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0