Svenska skolresultat sjunker igen

Publicerad 30 april 2012 kl 10.36

Politik.Antalet niondeklassare som blir underkända på nationella provet i matematik har ökat stadigt sedan alliansregeringen tillträdde 2006.

Gilla artikeln på Facebook

Matematikkunskaperna bland niondeklassarna i Sverige har pekat utför sedan mitten av 1990-talet: Landet har tappat både jämfört med övriga OECD-länder och jämfört med tidigare årskullar.

Andelen nior som inte klarat provet har på fem år ökat från 12,4 till 2011 års resultat på 19,3 procent. Med andra ord har gruppen vuxit med över hälften, skriver SvD.se.

– De duktiga eleverna är nästan lika duktiga som de var tidigare, men det är de sämre eleverna som blir allt sämre. Nu är det en femtedel av våra unga som inte kan räkna efter nio år i grundskolan, säger Skolverkets undervisningsråd Per Kornhall till SvD.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 288945596


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0