Mohamed Hussein Roble.

"Svensksomalier" blir premiärminister i Somalia

Publicerad 19 september 2020 kl 10.42

Utrikes. Mohamed Hussein Roble, som är svensk medborgare, har utsetts till ny premiärminister i Somalia, där regionala klaner ska rösta fram nästa vals parlamentsledamöter.

Dela artikeln

Under veckan utsågs Somalias nya premiärminister av landets president.

Valet landade på Mohamed Hussein Roble, som är svensk medborgare.

Hussein Roble kom till Sverige 1992 och har en magisterexamen i miljöteknik från KTH.

Han sägs vara ett nytt namn i somalisk politik men enligt Ekot har landet inte haft något fritt val sedan 1991 och inte heller nästa val kommer baseras på principen om en person, en röst.

I stället blir det ett val baserat på ett klansystem, där "regionala klaner" röstar fram ledamöter till parlamentet, skriver nyhetsradion.

Enligt DN har klaner och terroristgrupper länge varit viktiga maktfaktorer i det korrupta landet. Tidningen påpekar också att Somalia är "mycket beroende" av bistånd. Bara från Sverige får landet 600 miljoner kronor varje år.

Den somaliska regeringen skriver på sin hemsida att Mohamed Hussein Roble de senaste 14 åren arbetat för att utveckla landet, särskilt med att främja möjligheten för ungdomar att få jobba, stärka investeringar och handel samt återuppbygga infrastrukturen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 564261516


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 564261517


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Danmark litade på ukrainsk raketforskare – ångrar allt

Stoppar bygget av Tymur Mindichs jätteanläggning på Jylland. Israeliske oligarken visade sig bränna skattepengarna på korruption istället för raketbränsle.0 

Ekonominyheter

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0