PÅ VÄG: Spuntik V landar i Argentina på julafton 2020.

Sverige kan köpa ryskt vaccin även utan EU-godkännande

Publicerad 23 februari 2021 kl 07.20

Utrikes. Ryssland väntas lämna en offert i dagarna avseende coronavaccinet Sputnik V, säger statens vaccinsamordnare Richard Bergström till Dagens Industri. Sverige kan köpa in vaccinet trots att EU:s läkemedelsmyndighet EMA inte har godkänt det, säger han.

Dela artikeln

Ryssarna har hittills inte ens lämnat in någon ansökan till den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA, såvitt Bergström känner till.

– Däremot har vi blivit informellt kontaktade och fått besked att de kan komma med ett kontraktsförslag i dagarna, säger han till DI.

Men enligt vaccinsamordnaren är det inget krav att EMA har godkänt en ansökan för att Sverige ska börja använda vaccinet. Det räcker med en plan, säger han till DI.

– Däremot är det så att vi inte kommer att sätta oss ned och kontraktsförhandla om vi inte är övertygade om att man har en plan som inkluderar ett europeiskt godkännande.

Sverige började öppna dörren för det ryska vaccinet när en studie som publicerades i den ansedda medicinska tidskriften the Lancet visade utomordentliga resultat för Sputnik V.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 150775285


Varnish cache server

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus