Sida

Sverige skickar 100 miljoner till Syrien

Publicerad 11 oktober 2019 kl 09.36

Inrikes. Sveriges regering planerar nu skicka 100 miljoner kronor extra i bistånd till norra Syrien, uppger Ekot.

Dela artikeln

Det är Turkiets offensiv i norra Syrien som gör att Löfvenregeringen nu tänker skicka ytterligare 100 miljoner kronor i bistånd till området.

Pengarna ska gå till så kallade humanitära insatser.

Detta enligt Peter Eriksson, minister för internationellt utvecklingssamarbete, som ligger bakom förslaget.

– Det finns stora humanitära behov där kring flyktinglägren redan sen tidigare. Nu efter det som hänt så finns ännu fler flyktingar och ännu större behov av grundläggande saker som mat, vatten och tak över huvudet, säger Peter Eriksson till Ekot,

Enligt Eriksson har Sverige hjälpt till i Syrien i sju år, samtidigt som Sverige tagit emot en stor mängd syriska invandrare.

Biståndsbeslutet ska verkställas av Sida så fort som möjligt.


USA-kravallerna

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0