Sida
Tanzanias flagga.

Ledande mottagare av svenskt bistånd inleder "jakt på homosexuella"

Publicerad 2 november 2018 kl 18.22

Utrikes. En guvernör i Tanzania, som uppges vara nära allierad med landets president, har satt in en "specialstyrka" som ska "jaga homosexuella", skriver tidningen QX. I landet anses homosexualitet vara en kriminell handling som kan leda till 30 år i fängelse. Samtidigt kritiseras nu Sverige i sociala medier för att man de senaste åren skickat miljarder i bistånd till landet.

Dela artikeln

Det är i Tanzanias största stad Dar es Salaam som guvernören Paul Makonda meddelat att man nästa vecka kommer börja "söka homosexuella".

Homosexuella handlingar är kriminaliserade i landet och kan leda till 30 års fängelse. Specialstyrkan på 17 "statliga tjänstemän", som BBC skriver, ska bland annat nagelfara sociala medier efter bilder och videor som kan identifiera homosexuella.

Befolkningen uppmanas samtidigt radera nakenbilder på sina mobiltelefoner eftersom myndigheter även planerar starka åtgärder mot pornografi.

Enligt TT ska redan tusentals angivits till landets myndigheter.

Den hårda retoriken mot homosexuella ska ha trappats upp sedan John Magufuli valdes till president 2015.

– Jag förargar hellre andra länder än Gud, säger Paul Makonda, som uppges stå presidenten mycket nära, till nyhetsbyrån AFP.

TT skriver att det är landets regering som "manar till förföljelse av homosexuella".

Samtidigt har Tanzania har "under flera år varit en av de främsta mottagarna av svenskt bistånd", skrev Sida på sin hemsida i mars.

Mellan 2013 och 2019 ska man ha fått runt 5 miljarder svenska kronor.

Med ett nuvarande bidrag på 750–850 miljoner kronor per år är Sverige bland de större bilaterala givarna till landet, uppger biståndsorganet.

"Många viktiga positioner inom regeringen innehas av personer som har tagit examen med Sida-stöd", står det sida.se.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 208412901


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Har 42 procent – nu dras AFD-väljarnas vapenlicenser in

Beslutet tre veckor före valet i Sachsen-Anhalt.. Partiet är nära egen majoritet – ändå klassas anhängarna som livsfarliga extremister.0 

AFD:s opinionssiffra inför valet: 42 procent

"Den 6 september vill vi skriva historia.". Behöver bara tre procentenheter till för att få egen majoritet – och ta över en hel delstat.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0