Stalindomaren i Sverige
Stefan Michnik utfärdade olagliga dödsdomar mot polska frihetskämpar som anklagades för "antikommunistiska aktiviteter".

Sverige vägrar lämna ut Stalins skräckdomare

Publicerad 13 februari 2019 kl 16.53

Lag & Rätt. En svensk domare i Göteborg har beslutat att inte lämna ut den kommunistiske polsk-judiske domaren Stefan Michnik till Polen. Michnik bor i Sverige men är efterlyst i Polen för misstänkta brott mot mänskligheten under Stalins skräckvälde.

Dela artikeln

Polen utfärdade i oktober förra året en europeisk arresteringsorder mot Stefan Michnik, rapporterar Samhällsnytt.

Michnik misstänks för ha begått 30 brott "som bär tecknen för brott mot mänskligheten" under Stalintiden, närmare bestämt i Warszawa under åren 1952–1953.

Som domare ska han enligt anklagelserna ha utfärdat olagliga dödsdomar mot polska frihetskämpar som anklagats för "antikommunistiska aktiviteter".

Men Polens begäran om utlämning har nu avslagits av en domstol i Göteborg, rapporterar Radio Poland. Enligt domaren Mats Hagelin har preskriptionstiden för de misstänkta brotten löpt ut.

Stefan Michnik är idag 89 år. Han kom till Sverige 1969 i samband med de antisemitiska utrensningarna inom det polska kommunistpartiet och är idag svensk medborgare. Han är halvbror till Adam Michnik, som idag är chefredaktör för den vänsterliberala polska tidningen Gazeta Wyborcza.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Lag & Rätt

Återställ våtmarker: "Fritt fram att sitta på motorvägar!"

Jublar över friande domen i Högsta domstolen.. Tolkas av klimataktivisterna som att de kan fortsätta bete sig som de vill utan konsekvenser.0 

Hade fällkniv i nyckelnippan – åtalas

Polisen slog till mot man i Dalarna.. Talade för döva öron när han försökte förklara att det är ett vardagsverktyg.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0