Förut kom det max fem förfrågningar i månaden från utländska journalister, nu är det runt 25 förfrågningar i månaden, säger Migrationsverkets pressinformatör Lisa Monique Söderlindh till TT.
Bland de länder där Sveriges exceptionellt liberala invandringspolitik uppmärksammats på sistone återfinns Tyskland, Japan, Storbritannien och Australien, samt flera länder i arabvärlden.
I slutet av oktober gjorde BBC ett stort reportage om invandringsvågen från Syrien till Sverige.
Vi har redan från början sagt att vi är beredda att ge asyl till dem som behöver det. Men vi skulle vilja se fler länder inom EU göra samma sak. Det är inte vårt beslut som är problemet. Det är skillnaderna inom EU som är problemet, sade migrationsminister Tobias Billström när BBC:s reporter undrade varför Sverige som enda land valt en linje som avviker från resten av EU.