Teodorescu köpte krigsaktier när Israel bröt vapenvilan

Publicerad 23 maj 2025 kl 11.42

Utrikes. EU-parlamentarikern Alice Teodorescu Måwe (KD) har köpt aktier i flera stora försvarskoncerner – däribland två bolag som samarbetar med israelisk militärindustri. Det rapporterar Dagens ETC.

Dela artikeln

Alice Teodorescu Måwe, som i sin roll som politiker knappt gör något annat än försvarar Israels krigföring, är just nu i hetluften efter att ha anklagats för att ha misshandlat en tjänsteman från Vänsterpartiet i EU-parlamentet.

Nu kommer nya uppgifter som visar hur KD-företrädaren i Bryssel lyckats slå mynt av sitt brinnande engagemang för den israeliska statsbildningen och dess agerande mot den palestinska befolkningen.

Efter att tidigare inte ha ägt några aktier alls har Teodorescu på kort tid investerat i de tyska vapentillverkarna Rheinmetall och Hensoldt, samt det svenska försvarsföretaget Saab.

Enligt uppgifter i Dagens ETC köpte Teodorescu aktier i Rheinmetall i mars 2025. Köpet registrerades samma dag som Israel bröt den tidigare överenskomna vapenvilan och började bomba Gazabor igen, enligt tidningen.

Sedan dess har värdet på aktien ökat med 23 procent. Rheinmetall tillverkar bland annat stridsvagnsammunition som säljs till Israel och har samarbeten om både drönare och artillerisystem med israeliska företag. Hensoldt, som utvecklar radarsystem, har också samarbete med den israeliska försvarsindustrin.

På frågor om aktieköpen svarar Alice Teodorescu Måwe via sin pressekreterare att det rör sig om långsiktiga investeringar.

”Alice investerar i företag som är del av den europeiska försvarsindustrin för att hon ser att Europa och västvärlden behöver stärkas i det oroliga omvärldsläget vi befinner oss i”, skriver pressekreteraren Natalie Tegelberg till Aftonbladet.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.