Sveriges väg mot krig

Sveriges första tredje världskriget-säkra mobilmast invigd i Furusund

Publicerad 7 december 2024 kl 14.47

Inrikes. En banbrytande mobilmast har lanserats i Furusund utanför Norrtälje. Masten är utformad för att kunna upprätthålla mobiltäckning i upp till 110 dagar om elnätet slås ut av exempelvis kärnvapen, skriver Dagens Industri.

Dela artikeln

– Det är som en månlandning. Vi ville flytta fram gränsen för vad som är möjligt, säger Telias nätchef Staffan Åkesson till tidningen.

Masten är framtagen genom ett samarbete mellan Post- och telestyrelsen (PTS) och Telia.

Kostnaden för pilotprojektet landade på omkring 12 miljoner kronor. Tekniken har testats och visat att den klarar betydligt längre drift än dagens krav, som är en timme i tätbebyggda områden och fyra timmar i övriga områden.

– De flesta strömavbrott i Sverige i dag är väldigt korta och därför är dagens reglering med fyra timmar rimlig. Om ett strömavbrott är längre än fyra timmar är det ofta väldigt mycket längre, säger Staffan Åkesson till DI.

Projektet startade 2022 och kommer att utvärderas fram till slutet av 2025.

Tekniken inkluderar även en elektrolysprocess för att framställa vätgas på plats, vilket gör stationen självförsörjande även vid långa avbrott. Diskussioner pågår om hur denna typ av lösning kan skalas upp.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 642842082


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 642842083


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

"Jag är jude": Aron Flam utmålar sig själv som offret efter sitt hot

Uppmanade MP-kvinna skära upp sina handleder och dricka kaustiksoda. "Jag är barnbarn till förintelseöverlevare – det gör situationen särskilt allvarlig."0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0