Konflikten i Ukraina

Sveriges lån till Kiev: 850 miljoner kronor

Publicerad 11 mars 2015 kl 12.29

Utrikes. Den svenska regeringen har beslutat att erbjuda Ukraina ett bilateralt lån på 100 miljoner dollar, vilket motsvarar drygt 850 miljoner kronor.

Dela artikeln

Internationella valutafonden, IMF, väntas idag besluta om ett ökat stöd till Ukraina. EU-kommissionen har dessutom lagt fram ett förslag till ett tredje makrofinansiellt lån till regimen.

Den svenska vänsterregeringen vill inte vara sämre och har nu beslutat att erbjuda Ukraina ett bilateralt lån omfattande 100 miljoner dollar.

"Detta lån tillsammans med vårt politiska stöd till landets oberoende vägval, självständighet och territoriella integritet, bidrar till att stärka Ukraina", skriver regeringen i ett pressmeddelande.

Erbjudandet kommer i samband med att statsminister Stefan Löfven är på besök i Kiev för att träffa de ledande företrädarna för regimen. Under ett tal på onsdagen hyllade Löfven förra årets våldsamma statskupp mot den folkvalde presidenten Janukovytj och skyllde inbördeskriget på Ryssland.

De exakta villkoren för lånet kommer att beslutas efter att förhandling har skett med Ukraina. Förhoppningen från den svenska regeringens sida är att lånet kan betalas ut med start i början av 2016.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 496190473


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 496190474


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Jag blev vilseledd." Partiet tappar nästan alla sina väljare i Rosengård och Rinkeby.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0