Konflikten i Ukraina
Peter Hultqvist.

Vill skicka svenska soldater till Ukraina

Publicerad 18 februari 2018 kl 13.43

Inrikes. Försvarsminister Peter Hultqvist (S) har gett ett första klartecken för att skicka svenska soldater till östra Ukraina för att delta i en FN-styrka, rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Beskedet kommer i samband med att Hultqvist besöker den inter­na­tionella säker­hets­kon­ferensen i München.

SR:s utsände spekulerar i att ett svenskt deltagande i en FN-styrka skulle kunna innebära att soldater från Sverige placeras "precis vid den ryska statsgränsen, väldigt nära ryska trupper" och vill veta om försvarsministern inte ser "någon fara med det".

– Nej, jag vill inte spekulera om hur en sådan här operation ska utformas eftersom vi inte är där än. Det finns en process nu där jag uttalat mig positivt ikring den. Sedan får vi följa hur det här går och återkomma när vi ser ett resultat, svarar Peter Hultqvist.

Ukraina och Ryssland är än så länge långt ifrån överens om vilka uppgifter en eventuell FN-styrka skulle ha, rapporterar SR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 301171642


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 301171643


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus