Konflikten i Ukraina

Ryskt säkerhetsråd sammankallas igen

Publicerad 20 december 2021 kl 18.11

Utrikes. Rysslands president Vladimir Putin kommer att delta i ett "operativt möte" med Ryska federationens säkerhetsråd den 21 december 2021, uppger Kremls talesperson Dmitrij Peskov för nyhetsbyrån Tass.

Dela artikeln

Tass skriver på Telegram att mötet kommer att hållas i samband med ett utökat möte med det ryska försvarsministeriets kollegium samma datum.

Vad som ska diskuteras på mötet är inte offentliggjort.

Ultimatum till Nato
Ryssland har under den senaste månaden byggt upp en omfattande militär truppnärvaro nära Ukrainas gräns, efter att Nato placerat sina trupper nära de ryska gränserna i bland annat Baltikum.

Moskva lämnade på fredagen en lista på strikta säkerhetskrav till Nato. Enligt tidningen Foreign Policy har amerikanska tjänstemän redan avfärdat flera av kraven som oacceptabla, i synnerhet kraven på att Ukraina inte ska bli Nato-medlem, att Nato inte ska expandera österut och att militär aktivitet i före detta sovjetrepubliker ska upphöra.

Sverige på krigsstigen
Regeringen har gjort klart att Sverige är mycket intresserat av att bli inblandat i ett eventuellt framtida kärnvapenkrig trots att landet inte har några kärnvapen. I november beslutade regeringen att genomföra en första större provokation genom att skicka svensk militär till Ukraina, där de ska träna ukrainsk trupp på att kriga mot Ryssland.

– Vår solidaritet med Ukraina måste vara väldigt tydlig hela tiden, sade försvarsminister Peter Hultqvist (S) då.

Bild:

© Försvarsmakten

Den dåvarande regeringen beslutade i november att skicka svensk militär till Ukraina.


"Vissa talar, andra agerar." Anordnade "städdag" i ökänt romskt läger i Järfälla kommun.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krav på att HIV-smittade ska bli poliser

Experten rasar mot portningen från polisutbildningen. "Detta är en form av diskriminering – det är oerhört."0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0