SVT anklagas för ny flyktingbluff

Publicerad 15 juni 2021 kl 16.11

Media. SVT anklagas för att ha vinklat statistiken när "Aktuellt" rapporterade om att Kanada tog emot en "kvotflykting" mer än Sverige.

Dela artikeln

"Cecilia Gralde, som är talesperson för Aktuelltredaktionen, som i sin tur är taltratt för MP/S-regeringen, förklarar i upprörd ton att bara Kanada ligger före oss när det gäller mottagande av kvotflyktingar mellan januari-mars i år."

Så skriver konsulten Birgitta Sparf i en artikel på Det goda samhället.

I Aktuellt-avsnittet, som sändes häromdagen men som av oklara skäl tagits bort från SVT Play, presenterades siffror som visade att Kanada faktiskt tagit emot en "kvotflykting" mer än Sverige under den aktuella perioden.

Men Cecilia Gralde borde "ta och coola ner sig lite", konstaterar Birgitta Sparf.

"Kanadas ledning består ju trots allt bara av en enda person. 826 mot 825. Kanada har 37,5 miljoner invånare. Sverige har 10 miljoner. Åtminstone var vi så många igår. Det kanske har förändrats under natten och vi har blivit 11 miljoner. Det låter jag vara osagt. USA:s befolkning är 328 miljoner. De har tagit emot 625 personer", skriver Sparf.

Storbritannien har 66 miljoner och har tagit emot 345 "kvotflyktingar". Tyskland bebos av 83 miljoner och har tagit emot 332 sådana.

"Ändå borde vi ligga i topp, enligt Aktuellt", skriver Birgitta Sparf.

Hon fortsätter:

"Att de ens visar dessa staplar är direkt pinsamt. Naturligtvis sätter de inte det faktiska antalet i proportion till folkmängden i de olika länderna. Då skulle Sverige ligga i helt ohotad tätposition och det fanns ingen anledning att propagera för ett ökat antal flyktingar till just Sverige."


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Media

Vänsterliberal tidning nedsmetad med bajs

Inte heller chefredaktörens rum på VLT skonades.. "Det är väldigt många som är upprörda och ledsna och äcklade."0 

Nerikes Allehanda står på sig: "Oerhört viktig granskning"

Lokaltidningens chefredaktör tillbaka – efter att ha gått under jorden.. Anklagar nu Markus Allard för att vara ett högerextremt "hot mot demokratin" som driver en "trollfabrik".0 

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0