Claes Elfsberg.

SVT-profilen Claes Elfsberg sjuk i trolig corona

Publicerad 22 mars 2020 kl 11.12

Media. SVT-veteranen och nyhetsuppläsaren Claes Elfsberg har isolerat sig tillsammans med sin fru. Båda har insjuknat i vad de tror vara covid-19, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

Claes Elfsberg, 71, och hans hustru befinner sig i självvald karantän i sin stuga.

Paret började för en vecka sedan misstänka att hade smittats av det nya coronaviruset. De har dock inte testat sig eftersom de inte vill uppta vårdens resurser i onödan.

Men "alla symptomen stämmer eller har stämt", säger Claes Elfsberg till Expressen.

– Det är lite tungt att andas. Lite tungt i bröstet. Ganska mycket huvudvärk och feber.

Paret tror att de har smittats via frun, som arbetar som hårfrisörska.

Elfsberg säger att han, vilket många andra 40-talister också har vittnat om, kände sig "lite förnärmad" av råden om att inte lämna hemmet, men att han nu efter att själv ha insjuknat förstår allvaret.

Claes Elfsberg är mest känd som nyhetsankare i SVT:s "Rapport", där han arbetade i nästan 30 år. Efter pensionen har han bland annat återkommit som programledare i program som "Aktuellt" och "Gomorron Sverige".


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 Plus

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

"Långt över gränsen" när Aftonbladet ringde upp Örebro-skyttens far

Klandras för obehagliga intervjun.. Pappan hamnade i kliniskt chocktillstånd efter att ha lagt på luren.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0