SVT:s granatvarning hånas: "Förr visade man kvarglömda adventsljus"

Publicerad 10 december 2018 kl 16.03

Inrikes. Idag informerar SVT sina läsare om vilka skador som handgranater kan orsaka en familj som äter middag i sitt kök. I sociala medier driver man med artikeln, eftersom juletider brukar innebära varningar om kvarglömda adventsljus.

Dela artikeln

I lucia- och juletider är det inte ovanligt med information om att släcka sina adventsljus.

Men på svt.se finns det i år en något annorlunda information: en bild och film på en familj som sprängs sönder av en handgranat i sitt kök.

"Kriminella gäng i Sverige använder sig allt oftare av handgranater – en trend som utsätter oskyldiga civila för stor fara... När du kastar en granat har du ett riskområde på ungefär 300 meter", skriver SVT.

Kökets fönster flyger upp av smällen, och dockorna i filmen, som ska föreställa familjen, fylls av splitter.

Handgranater är tveklöst dödliga, och den som hittar en granat ska aldrig röra vid eller plocka upp den, får tittarna veta.

I sociala medier driver folk med artikeln. I det gamla Sverige räckte det med att informera om farorna med bortglömda ljus, menar man.

"Förr visade man skadorna efter kvarglömda adventsljus kring jul", skriver en användare.

"Tiderna förändras. Minst sagt", skriver en annan.

SVT-artikeln kommer samma dag som det avslöjas att antalet handgranatsattacker i Sverige har ökat kraftigt de senaste åren, med hela 116 sprängningar på åtta år. Vissa med dödlig utgång.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vindkraften pekas ut som största förstörelsen av kapital i modern tid

Bolagen betalar för att få leverera el.. Dessutom gör trenden med allt högre verk att snurrorna helt enkelt blåser sönder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0