Inbördeskriget i Syrien och Irak

Syrien: Vi är redo att ta tillbaka flyktingar

Publicerad 22 mars 2019 kl 10.09

Utrikes. Homs-provinsen i västra Syrien är nu redo att ta emot flyktingar och samtidigt säkerställa anständiga levnadsvillkor för dem. Det säger guvernören Amir al-Khalil, uppger Tass.

Dela artikeln

De syriska myndigheterna i Homs säger nu att man har byggt cirka 5.000 nya hem för flyktingar, som står redo att användas.

De regionala myndigheterna anser sig också vara redo att tillhandahålla jobb åt människorna.

– Jag vill än en gång påpeka att Homs är redo att ta emot flyktingar, särskilt från Rukban-lägret, och ge dem all nödvändig hjälp. Vi vet att människor lider av omänskliga förhållanden i det lägret så vi behöver gör allt som är möjligt för att stoppa det, säger guvernören.

Likaså har skolor renoverats och lärare arbetar för att ta fram intensivkurser som ska hjälpa eleverna att kompensera den tid de förlorat under inbördeskriget i landet.

Homs-provinsen var en av de första som drabbades av kriget och hundratusentals har flytt därifrån.

Enligt Amir al-Khalil har mer än 1.300 skolor renoverats i provinsen och de är också redo att ta emot studenter.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Ukraina skriver på Trumps mineralavtal

Investeringsavtalet klart – i sista stund.. Pressat Kiev oroade sig för att Trump skulle lämna förhandlingarna med Ryssland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0