USA-valet

Ted Cruz ger upp

Publicerad 4 maj 2016 kl 11.42

Utrikes. Den republikanske presidentkandidaten Ted Cruz kastar in handduken efter att ha blivit besegrad i primärvalet i Indiana, rapporterar en rad medier.

Dela artikeln

– Det finns inte längre en väg mot seger, förklarade Cruz i samband med att han meddelade att han hoppar av valkampanjen.

Under natten svensk tid stod det klart att Donald Trump kammat hem mer än hälften av rösterna i primärvalet i Indiana, och fastighetsmiljardären framstår nu som i praktiken oslagbar.

Den enda utmanaren som återstår nu är Ohio-guvernören John Kasich, som bara har fått ett hundratal delegater. Trump har kammat hem tio gånger fler.

Nu skriver till och med Reince Priebus, ordförande för Republikanernas nationella kommitté, att partiet bör enas bakom Donald Trump.

På den demokratiska sidan vann Bernie Sanders över Hillary Clinton i Indiana. Valsystemet i partiet är dock riggat till Sanders nackdel med ett stort antal så kallade superdelegater som själva får bestämma vilka de ska rösta på. De allra flesta superdelegater väljer etablissemangets favorit Hillary, så Bernie Sanders chanser att knipa nomineringen är mycket små trots att han vunnit primärval i ett stort antal delstater.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

Här kampanjar hon mot "vita män" och "rasism". Men när fästmannen Hasan nekades PUT mördade han sin flickvän i protest.0 Plus

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisen efterlyser död man

Kvarlevorna hittades i ett friluftsområde. Polisen har tagit fram fantombild och genetisk profil via DNA.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0