USA-valet

Ted Cruz hånar Hillary Clinton med parodi på filmen Office Space

Publicerad 13 februari 2016 kl 13.35
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Den amerikanske presidentkandidaten Ted Cruz hånar i en nysläppt reklamfilm Demokraternas främsta kandidat Hillary Clinton med en parodi från filmen Office Space.

Dela artikeln

I den kultförklarade filmen från 1999 går de tre karaktärerna Peter Gibbons, Michael Bolton och Samir Nagheenanajar loss på en trilskande skrivare med sparkar, slag och ett baseballträ. Allt medan gruppen Geto Boys "Damn It Feels Good to Be a Gangsta" spelas i bakgrunden, en låt som populariserades tack vare filmen.

I den version som släppts av Ted Cruz kampanjstab har "gangsta" i refrängen bytts ut mot "Clinton". Huvudkaraktären Michael Bolton spelas av en Hillary Clinton-imitatör och istället för en datorskrivare är det en mejlserver som de tre personerna i reklamfilmen slår sönder, en tydlig referens till den mejlskandal som skakat och fortsätter att skaka Demokraternas toppkandidat.

Originalet från 1999.

Cruz reklamfilm släpptes igår och har fått övervägande positiva omdömen i sociala medier från såväl Cruz anhängare som hans motståndare.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0