Tidning bryter 25-årig luciatradition: Krävde HBTQ-lucia

Publicerad 17 februari 2016 kl 18.51

Media. Efter 25 år som huvudsponsor för luciafirandet i Gävle hoppar Gefle Dagblad nu av som huvudsponsor. Anledningen är att chefredaktör Anna Gullberg är missnöjd med att arrangören Lions inte velat lyfta fram "HBTQ-frågan" under firandet.

Dela artikeln

GD hade enligt Medievärlden "efterlyst ett förändringsarbete" och krävde bland annat att även män och HBTQ-personer skulle kunna ställa upp som luciakandidater.

Men Lions var missnöjda med den politiskt korrekta styrningen av det populära arrangemanget. Därför väljer GD nu att hoppa av som huvudsponsor.

– De tyckte inte att det var lämpligt att ”vi lyft hbtq-frågan”, utan anklagade oss för ett kontraktsbrott. Det blev droppen, säger GD:s chefredaktör Anna Gullberg till Medievärlden.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 549232049


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0