Tidning bryter 25-årig luciatradition: Krävde HBTQ-lucia

Publicerad 17 februari 2016 kl 18.51

Media. Efter 25 år som huvudsponsor för luciafirandet i Gävle hoppar Gefle Dagblad nu av som huvudsponsor. Anledningen är att chefredaktör Anna Gullberg är missnöjd med att arrangören Lions inte velat lyfta fram "HBTQ-frågan" under firandet.

Dela artikeln

GD hade enligt Medievärlden "efterlyst ett förändringsarbete" och krävde bland annat att även män och HBTQ-personer skulle kunna ställa upp som luciakandidater.

Men Lions var missnöjda med den politiskt korrekta styrningen av det populära arrangemanget. Därför väljer GD nu att hoppa av som huvudsponsor.

– De tyckte inte att det var lämpligt att ”vi lyft hbtq-frågan”, utan anklagade oss för ett kontraktsbrott. Det blev droppen, säger GD:s chefredaktör Anna Gullberg till Medievärlden.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 70987799


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 70987800


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Straffades för "politiska" inlägg – lämnar SR för 100%

Mårten Arndtzén hoppar av public service – efter över 30 år.. Går till borgerlig tv-satsning efter att ha tvingats bort som programledare för Kulturnytt.0 

Expressen vägrade publicera Forssells replik – här är den

Regeringen anklagas för att "ta bort utlänningars rättigheter".. Men när migrationsministern ville påpeka fel i texten blev det nej från den liberala tidningen.0 

Sossetidningens vd plågade hästen Doris till döds – döms till dagsböter

Djuret utsattes för utdraget lidande, enligt domen.. "Kvinnliga Näthatsgranskaren" får fortsätta driva Haparandabladet trots djurplågeriet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0