Tiggeriet
Ica Kvantum i Enskede.

Tiggarbråk utanför ICA-butik

Publicerad 2 maj 2015 kl 15.11

Inrikes. Ett bråk bröt under eftermiddagen idag ut mellan tiggare utanför ICA Kvantum i stadsdelen Enskede i Stockholm.

Dela artikeln

Enligt polisen slogs två tiggare med påkar och en tiggare, en kvinna, uppges ha börjat blöda i samband med slagsmålet. Polis larmades till platsen och grep en av tiggarna, han är nu misstänkt för misshandel.

Bråket bröt ut omkring tjugo över ett på eftermiddagen, men på polisen vill man inte uttala sig om vad anledningen till tiggarbråket var:

– Nej, motivet till bråket är ju en utredningsuppgift, säger Albin Näverberg på Stockholmspolisen till Fria Tider.

Enligt polisen var en av de inblandade tiggarna född 1969, men man kan inte svara på om det var den gripne mannen, den misshandlade kvinnan eller någon annan som var född det året.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 494486408


Varnish cache server

"Jag blev vilseledd." Partiet tappar nästan alla sina väljare i Rosengård och Rinkeby.0 

Mer från Inrikes

Prognosgurun: Så stor chans har Tidö att vinna valet

Sannolikheten är liten – men den finns.. Då tros vi kunna vara säkra på vilken sida som vann.0 Plus

M-topp medger: "Misstag" att vi delade ut 217.000 medborgarskap

Fredrik Kärrholms självkritik.. "Har själva blivit bortröstade på grund av invandringen."0 

SD vill styra regionen – med Allard

Föreslår koalition i Örebro län.. "Örebropartiet har fått elva mandat av väljarna, och det ska respekteras."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0