Tiggeriet
Ica Kvantum i Enskede.

Tiggarbråk utanför ICA-butik

Publicerad 2 maj 2015 kl 15.11

Inrikes. Ett bråk bröt under eftermiddagen idag ut mellan tiggare utanför ICA Kvantum i stadsdelen Enskede i Stockholm.

Dela artikeln

Enligt polisen slogs två tiggare med påkar och en tiggare, en kvinna, uppges ha börjat blöda i samband med slagsmålet. Polis larmades till platsen och grep en av tiggarna, han är nu misstänkt för misshandel.

Bråket bröt ut omkring tjugo över ett på eftermiddagen, men på polisen vill man inte uttala sig om vad anledningen till tiggarbråket var:

– Nej, motivet till bråket är ju en utredningsuppgift, säger Albin Näverberg på Stockholmspolisen till Fria Tider.

Enligt polisen var en av de inblandade tiggarna född 1969, men man kan inte svara på om det var den gripne mannen, den misshandlade kvinnan eller någon annan som var född det året.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Försvarssprayer säljer slut efter julhelgens kvinnomord

"Exceptionellt hög efterfrågan.". Samtidigt är intresset självförsvarskurser nu rekordstort.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0