Tiggeriet

Tiggare begärdes häktade för stöld

Publicerad 25 juli 2015 kl 13.28

Inrikes. Två tiggare från Moldavien begärdes igår häktade för stöld mot ett Julavaruhus i Barkarby nordväst om Stockholm.

Dela artikeln

De båda tiggarna, 30 och 34 år gamla, greps i onsdags eftermiddag på bar gärning av väktare. Den ene av dem gjorde vid gripandet fysiskt motstånd och misstänks därför även för våld mot tjänsteman.

– Det var butikspersonalen som ringde 112, säger Sven-Erik Olsson på Stockholmspolisen till Fria Tider.

– Polismännen övertog gripandet och de fördes in till polisstationen.

Tiggarna, som enligt domstolen kommer från Moldavien och bor på okänd plats, anhölls av åklagare i onsdags kväll. De begärdes igår eftermiddag häktade för stöld respektive stöld och våld mot tjänsteman.

På Jula i Barkarby vill man inte kommentera tumultet som uppstod vid gripandet av de båda tiggarna klockan halv fem i onsdags eftermiddag.

– Du får ringa vårat huvudkontor och prata med dem, för vi får inte säga någonting, säger en butiksföreträdare till Fria Tider.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1039164031


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1039164032


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Hade 3,5 miljoner i resväskan – blir av med allt

Resenären stoppades på Arlanda på väg till Turkiet.. Nu ska rubbet förverkas – trots att pengarna inte knutits till något brott.0 

Här kan hösten få ett plötsligt slut. Gul varning utfärdad i bland annat Värmland och Dalarna.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus