USA-valet

Trump hotar utmana republikanerna

Publicerad 24 juli 2015 kl 09.47

Utrikes. Donald Trump hotar att hoppa av den republikanska presidentvalskampanjen och istället ställa upp som kandidat för ett tredje parti. Åtminstone om inte republikanernas nationella kommitté, RNC, slutar att behandla honom så kyligt.

Dela artikeln

RNC, som koordinerar valkampanjer på nationell nivå och anordnar partikonvent, har vid ett flertal tillfällen kritiserat Trump för hans utspel om illegala invandrare och påhopp på sina motkandidater.

– RNC har inte stöttat mig. När jag gav dem bidrag stödde de mig alltid, då var jag deras guldgosse, säger den 69-årige fastighetsmiljardären i en intervju med The Hill.

Om läget inte förändras kan Trump tänka sig att istället söka nomineringen hos ett tredje parti, och på sätt utmana både republikanerna och demokraterna.

– Vi får se hur jag behandlas av republikanerna. Om de inte behandlar mig rättvist så kan det absolut vara en faktor som avgör, säger han till The Hill.

Donald Trump har fått kritik för att ha kallat illegala invandrare våldtäktsmän och för att ha sagt att den republikanske senatorn John McCain, som satt fem år i vietnamesisk krigsfångenskap, inte var en krigshjälte.

När den republikanske presidentkandidaten Lindsey Graham häromdagen kallade Trump för "fårskalle" svarade miljardären med att läsa upp Grahams privata telefonnummer för publiken under ett valmöte.


Bubblan Sverige

Skandalsiffror över andelen skattefinansierade invånare i ny rapport. Nästan ingen i landet har ett hederligt – icke skattefinansierat – jobb.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Federleys politiska comeback: Välkomnas tillbaka som C-topp

Fyra år efter pedofilskandalen. Nu är C-profilen på plats tre på partiets lista inför valet.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Danmark: Färre än tusen fick asyl förra året

S-regeringen har pressat ner siffran.. Tidöpartierna skryter samtidigt om att "bara" 6.700 personer sökte asyl i Sverige 2025.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0