USA-valet

Trump om Putin: “Vi skulle komma överens väldigt väl”

Publicerad 12 oktober 2015 kl 14.30

Utrikes. Donald Trump vill skapa en bättre relation till Ryssland. Samtidigt menar han att den amerikanska Mellanösternpolitiken är dålig och bör avvecklas – istället ska Putin tillåtas få mer inflytande över regionen.

Dela artikeln

Än en gång skapar den populäre presidentkandidaten Donald Trump rubriker genom att avvika från amerikansk konsensus i känsliga politiska frågor. I en intervju för TV-kanalen CNN under söndagskvällen amerikansk tid, argumenterade Trump för att USA borde närma sig Ryssland och att detta kommer bli en realitet om han väljs till president.

– Jag tror att jag skulle komma överens väldigt väl med honom (Putin, red. anm.). Han gillar inte Obama alls. Han respekterar inte Obama över huvud taget. Och jag är säker på att Obama inte gillar honom heller särskilt mycket, säger Trump, som menar att relationen mellan USA och Ryssland skulle vara mycket bättre med honom som president:

– Jag tror inte vi skulle ha den typ av problem som vi har nu.

De senaste veckorna har Trump flera gånger uttryckt kritik mot den amerikanska Mellanösternpolitiken i allmänhet och mot det nuvarande amerikanska stödet till rebellgrupper i Syrien i synnerhet. Istället menar han att USA borde ta ett steg tillbaka för att ge Ryssland mer utrymme att agera.

– Om han [Putin] vill bomba skiten ur ISIS, vilket han har börjat göra – om han vill bomba ISIS – låt honom bomba dem.

I “O’Reilly Factor” på Fox News, gav presidentkandidaten även uttryck för stöd till Syriens president Bashar al-Assad, skriver Breitbart News.

– Jag har tittat på olika aktörer och jag har följt Assad och jag har varit rätt bra på de här sakerna över åren eftersom affärer handlar om människor. Och jag ser på Assad och säger "kanske är han bättre än den typen av folk som vi stöder, för vi vet inte ens vilka vi stöder".

När programledaren O´Reilly invände och menade att Putin skulle kunna ta över och "äga" Syrien om USA ger honom utrymmet, kontrade Trump med "Vill du styra Syrien? Vill du äga Syrien? Jag vill återuppbygga vårt land!".


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0