Kritiken mot Sverige

Trump: "Sverige lider"

Publicerad 8 april 2020 kl 10.43

Utrikes. Sveriges befolkning lider allvarligt av myndigheternas beslut att inte vidta åtgärder för att stoppa coronasmittan, enligt USA:s president Donald Trump. Men statsepidemiolog Anders Tegnell slår tillbaka mot kritiken, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Likt de flesta andra västländer har USA infört relativt hårda regler för "social distansering" för att hindra spridningen av coronaviruset. Skolor och restauranger och liknande hålls stängda.

Under en presskonferens i natt nämnde president Donald Trump Sverige som ett skräckexempel på vad som kan hända om man inte vidtar den typen av åtgärder utan istället satsa på att sprida smittan och uppnå "flockimmunitet".

– Storbritannien var ett exempel. Nu talar folk om Sverige, men Sverige utstår allvarligt lidande. Nästan alla länder har gjort som vi, sade Trump.

– Flocken, de kallar det flocken. Sverige lider stort, fortsatte presidenten och konstaterade att USA skulle ha kunnat förlora hundratusentals fler liv om man hade följt samma strategi som Sverige.

Sveriges kontroversielle statsepidemiolog Anders Tegnell besvarade kritiken från Trump i SVT:s "Morgonstudion".

– Ja, nu ska man inte ta det här på allvar, sade han och förklarade att flockimmunitet är den enda vägen att gå.

Storbritanniens regering övergav för en månad sedan raskt strategin för att uppnå flockimmunitet. Detta efter att regeringens expertgrupp kommit fram till att strategin skulle leda till att en kvarts miljon britter skulle dö i covid-19.


Nyheter från förstasidan

Sexdömd S-politiker får behålla fallskärm

Får 20 gånger mer än brottsoffret – av skattebetalarna. S: "Kommunens jurister har tittat på ärendet och bedömer att det är i enlighet med kommunens regler".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Pedofil dömd till kirurgisk kastrering

Slog till mot sexåring på Madagaskar.. Nu blir mannen av med testiklarna, enligt en dom.0 

Netanyahu: Trump mest Israel-lojale presidenten

"Det vi har nu är något extraordinärt".. Donald Trump betydligt lättare att få att göra som man vill än Obama, Bush och Biden, enligt israeliske premiärministern.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0