Trump och nätjättarna

Trump tillbaka på Facebook och Instagram

Publicerad 16 januari 2021 kl 14.17

Inrikes. USA:s president Donald Trump har plötsligt fått sina konton återställda på Facebook och Instagram.

Dela artikeln

Efter den så kallade stormningen av Kapitolium i Washington förra veckan stängdes Donald Trump av från Facebook, Twitter och Instagram.

Nu har två av dem, Facebook och Instagram, återställt hans konton.

Men än så länge har det inte publicerats något nytt där. Det sista som syns på hans Facebook är inlägget:

"Jag ber alla i USA:s huvudstad att förbli fredliga. Inget våld! Kom ihåg, vi är partiet för lag och ordning – respektera lagen samt våra fantastiska män och kvinnor i blått. Tack så mycket!"

Enligt RT är det oklart om Trump verkligen har kontroll över kontona.

"Varken Instagram eller dess moderbolag Facebook har gett någon förklaring till den plötsliga åtgärden", skriver RT.

Men på Twitter är den amerikanske presidenten ännu portad. Mikrobloggen angav direkt i samband med avstängningen den 8 januari att Trump skulle bli "permanent suspenderad".


Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0