Bombdådet vid polishuset i Uppsala
Arkivbild.

Tungt beväpnad polis bevakar polishuset i Uppsala

Publicerad 28 november 2017 kl 15.03

Inrikes. Nattens bombdåd mot polishuset i Uppsala klassas nu som en så kallad särskild händelse och polisen har försatts i stabsläge. Tungt beväpnad polis bevakar polishuset, rapporterar SVT Nyheter Uppsala.

Dela artikeln

Vid 23-tiden på måndagskvällen hördes en kraftig explosion vid polishuset i Uppsala. Det var en bil som hade exploderat i närheten av två poliser, som dock klarade sig oskadda.

"Det finns saker som tyder på att det rör sig om en attack mot polisen. Utifrån den senaste tidens händelser kan vi inte utesluta att angreppet var riktat mot polishuset", skriver polisen på sin hemsida.

Förra veckan genomförde polisen en större insats i förorterna Gottsunda och Valsätra. Därför tror polisen att nattens bombdåd kan handla om en vedergällning från kriminella förortsgäng.

Attacken klassas nu som en särskild händelse och polisen har gått in stabsläge. Och polishuset bevakas av tungt beväpnad polis.

– Vi har förhöjd bevakning runt polishuset och i området där explosionen skedde, säger Lisa Sannervik, presstalesperson på polisen Region Mitt, till SVT.

Enligt Sannervik visar händelsen vilken uppenbar risk det är att jobba som polis i dagens Sverige.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0