Tunisier bakom knivattacken mot judinna

Publicerad 3 juni 2019 kl 16.05

Inrikes. En 30-årig man med ursprung i Tunisien har nu begärts häktad för den brutala knivattacken mot en äldre kvinna i Helsingborg. Kvinnan tillhör den judiska församlingen.

Dela artikeln

Det var i mitten av maj som världens kritiska blickar riktades mot Sverige sedan en kvinna i 60-årsåldern tillhörande den judiska församlingen blivit svårt knivhuggen i Helsingborg.

Dådet inträffade på morgonen när kvinnan var på väg till jobbet.

Inom ett dygn grep polisen en misstänkt gärningsman i Danmark, men man ville inte gå ut med några detaljer om mannen.

Israeliska medier, som samma dag intresserade sig för fallet på grund av kvinnans judiska tillhörighet, publicerade dock snabbt uppgifter om att den misstänkte gärningsmannen var en muslimsk man.

Uppgifterna kom från Israels utrikesministerium och sade också att den misstänkte mannen sedan tidigare var känd hos den svenska polisen.

Idag har en man i 30-årsåldern begärts häktad för den brutala knivattacken.

Enligt Nyheter Idag kommer mannen från Tunisien men har fått svenskt medborgarskap. Han är på sannolika skäl misstänkt för försök till mord. Mannen har tidigare dömts för flera brott i Sverige, däribland misshandel och olaga hot. När tidningen frågar åklagaren om eventuellt motiv bakom attacken vill hon inte kommentera det. Det kvinnliga offret uppges dock vara på bättringsvägen. I andra lokala medier har det sagts att mannen lider av psykiska problem.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 100452385


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Janne Josefsson: S-politiker vägrar själva bo bland invandrare

"Det är sådan dubbelmoral.". Berättar om när han föreslog att Göran Persson skulle flytta till Rosengård.0 

S öppnar för att regera med M i "en orolig omvärld"

Ardalan Shekarabis nya trevare.. "Ett ansvarstagande från de två partierna hade varit bra för landet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0