Sverigebilden

Turister varnas för Sverige: "Omfattande" kriminalitet och terrorism

Publicerad 9 juli 2019 kl 15.11

Inrikes. Utländska turister varnas nu för vad som kan hända om de beslutar sig för att åka till Sverige. Här råder nämligen bland annat "omfattande gängbrottslighet" i de större städerna, rapporterar Sydsvenskan på tisdagen.

Dela artikeln

Den brutala brottsligheten i Sverige, med rekordmånga bombdåd, skjutningar med mera, sätter nu fler spår utomlands.

Enligt Sydsvenskan varnas turister i flera länder inför semester i Sverige. Varningen görs i "officiella reseråd", skriver tidningen.

Närmare bestämt handlar det om rekommendationer som ges till britter, amerikaner, kanadensare, australiensare och nyzeeländare. Där förklaras att den som turistar i Sverige bör passa sig.

Enligt reseråden finns det stor risk för terrordåd i Sverige. Dessutom uppges landet vara en lekplats för ficktjuvar, och i Malmö, Göteborg och Stockholm sägs det råda "omfattande" gängkriminalitet.

Turismen i Sverige väntas dock ändå slå rekord.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 382208037


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0