Sverigebilden

Turister varnas för Sverige: "Omfattande" kriminalitet och terrorism

Publicerad 9 juli 2019 kl 15.11

Inrikes. Utländska turister varnas nu för vad som kan hända om de beslutar sig för att åka till Sverige. Här råder nämligen bland annat "omfattande gängbrottslighet" i de större städerna, rapporterar Sydsvenskan på tisdagen.

Dela artikeln

Den brutala brottsligheten i Sverige, med rekordmånga bombdåd, skjutningar med mera, sätter nu fler spår utomlands.

Enligt Sydsvenskan varnas turister i flera länder inför semester i Sverige. Varningen görs i "officiella reseråd", skriver tidningen.

Närmare bestämt handlar det om rekommendationer som ges till britter, amerikaner, kanadensare, australiensare och nyzeeländare. Där förklaras att den som turistar i Sverige bör passa sig.

Enligt reseråden finns det stor risk för terrordåd i Sverige. Dessutom uppges landet vara en lekplats för ficktjuvar, och i Malmö, Göteborg och Stockholm sägs det råda "omfattande" gängkriminalitet.

Turismen i Sverige väntas dock ändå slå rekord.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 666877943


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 666877944


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus