Turkiet: "Vi är inget hotell för IS" – skickar nu "hem" terroristerna till Europa

Publicerad 3 november 2019 kl 09.15

Utrikes. De IS-terrorister som blivit tillfångatagna kommer alla att skickas tillbaka till sina hemländer, meddelar Turkiet nu. Det innebär cirka 10 till 15 jihadister för Sveriges räkning, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

– Vi kommer inte att behålla dem för evigt. Vi är inte ett hotell för Daesh, säger Turkiets inrikesminister Suleyman Soylu.

Uttalandet kommer efter Turkiets invasion av nordöstra Syrien, där en stor mängd IS-terrorister har hållits fångna.

Enligt den turkiska regeringen kommer samtliga att skickas tillbaka – oavsett om hemländerna vill ta emot dem eller inte.

Terrorforskaren Magnus Ranstorp säger till Aftonbladet att det för Sveriges del handlar om 10–15 män som stridit för Islamiska staten, även om det inte går att nämna en exakt siffra.

Kurdiska SDF höll tidigare cirka 12.000 tillfångatagna IS-medlemmar i förvar. Det är oklart hur många av dem som har lyckats rymma under den senaste tidens tumult i området.


Nyheter från förstasidan

Domstol upphäver Trumps tullar – oklar effekt

Trump väntas kunna införa tullarna – ändå. Goldman Sachs: "Vi förväntar oss att man kommer hitta andra sätt att införa tullar".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0