EU-toppmötet i Bratislava
 

Tusk: "Aldrig mer kan vi tillåta våra gränser bli översvämmade av våg efter våg av illegala invandrare"

Publicerad 16 september 2016 kl 10.49
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Europeiska rådets ordförande Donald Tusk uttrycker oro över att många EU-politiker tycks obekymrade över det folkliga motstånd som finns mot den stora invandringen från tredje världen och det otrygga samhälle som den skapat.

Dela artikeln

Uttalandena gjordes igår, inför det EU-toppmöte som idag hålls i Slovakiens huvudstad.

– Vi har inte kommit till Bratislava för att trösta varandra eller förneka de verkliga utmaningar vi möter, sade Tusk inför ett pressuppbåd.

– Det enda vettiga just nu är att se nyktert och brutalt ärligt på situationen.

Den polske konservative politikern, som ibland brukar kallas för EU:s "president", upprepade därefter för journalisterna att EU:s ledare måste förstå varför britterna valde att lämna unionen. Att det berodde på asylkaoset, terrorhotet och den otrygghet som mass­invandringen av araber och afrikaner medfört för Europa.

– En sak måste vara absolut klart här i Bratislava. Vi kan inte inleda samtalen i en lycksalig övertygelse om att ingenting är fel, att allting var och är okej, sade Tusk.

– Jag är övertygad om att vi här i Bratislava, efter mötet, måste lyckas övertyga våra medborgare om att vi lärt oss läxan från Brexit. Att vi kommer bringa tillbaka stabilitet och en känsla av säkerhet och effektivt skydd.

Få EU-toppar är så insatta i hur EU:s olika regeringar resonerar och tänker kring invandring och terrorhot som Tusk. Under sensommaren har han rest runt i Europa och träffat den ena regeringen efter den andra.

Förra veckan var han i Stockholm och träffade statsminister Stefan Löfven.

– Utifrån mina konsultationer så här långt så råder ingen tvekan om att våra tre främsta utmaningar är den okontrollerade illegala invandringen, terrorismen och fruktan för globaliseringen, sade han då.

– För mig är det uppenbart att vår första prioritet måste vara att säkra våra yttre gränser, fortsatte han innan han slog fast:

– Aldrig mer kan vi tillåta våra gränser bli översvämmade av våg efter våg av illegala invandrare som de gjorde 2015.

Tusk föreslår därför att EU:s medlems­stater tar ett gemensamt ansvar för EU:s yttre gränser. Bland annat genom att skicka gränspoliser till framför allt Bulgarien för att stoppa invandrarna redan vid gränsen till Turkiet, innan de tar sig in i Europa.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0