Två av tre veteraner negativa till Irakkriget

Publicerad 12 juli 2019 kl 12.08

Utrikes. Det flesta amerikanska krigsveteraner är negativa till USA:s krig i Mellanöstern, visar en ny undersökning från Pew Research Center. Även allmänheten är negativ.

Dela artikeln

64 procent av amerikanska krigsveteraner anser att det olagliga Irakkriget, som USA startade 2003 för att avancera Israels intressen i området och som bland annat ledde till en massinvandring till Europa och även främjade bildandet av terrorgrupper som Islamiska Staten, inte var värt kostnaderna.

Även bland allmänheten tycker 62 procent att kriget var onödigt.

Gällande kriget i Afghanistan, USA:s längsta krig någonsin, är siffrorna snarlika. 58 procent av veteraner tycker kriget var onödigt och 59 procent ur allmänheten tycker likadant.

De flesta veteraner, 55 procent, är också negativa till inblandningen i Syrien. Motsvarande siffra för allmänheten är 58 procent.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 451853776


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0