Asylkaoset
Frivilliga jobbar med att serva nyanlända på Stockholms central.

Två nya asylrekord under måndagen

Publicerad 10 november 2015 kl 11.17

Inrikes. Med 10.201 asylsökare under den senaste veckan och 2.160 bara under gårdagen, har nu två nya invandringsrekord slagits. Den snabbast växande invandrargruppen är afghanska så kallade ensamkommande flyktingbarn.
– Vi har väldigt svettigt, säger Willis Åberg, avdelningschef på Migrationsverket.

Dela artikeln

© Migrationsverket

Asylinvandringen fortsätter att öka. Klicka på bilden för en större version.

Igår kunde Fria Tider rapportera att Sverige hade slagit ett nytt rekord för asylinvandringen, med 10.201 asylsökanden under förra veckan. Men redan idag är det rekordet trumfat. De senaste sju dagarna har nämligen hela 10.822 personer registrerats som asylsökande i Sverige, skriver Migrationsverket.

Med drygt 1.800 asylsökanden på en och samma dag slogs det förra tisdagen ett nytt dagsrekord, vilket Fria Tider skrev om. Även det rekordet är nu slaget med råge, efter att Migrationsverket igår kunnat registrera 2.160 nya asylsökare.

Den största invandrargruppen under den senaste veckan har varit afghaner – en snabbt växande grupp som nu utgör 45 procent av samtliga asylsökanden och hela 83 procent av de så kallade ensamkommande flyktingbarnen.

Tre av tio asylinvandrare är ensamkommande och endast en av fyra asylinvandrare uppger sig ursprungligen komma från krigets Syrien.

De flesta invandrarna kommer till Sverige via Tyskland och enligt Migrationsverkets prognoser kommer mottagandet fortsätta att öka under veckan.

– Vi har väldigt svettigt, säger Willis Åberg, avdelningschef på Migrationsverket, till Aftonbladet, och fortsätter:

– Folk sover i receptionerna på tre platser, det kan mycket väl bli ytterligare kontor.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Sverige söker spansk arbetskraft

1.500 tjänster utannonseras.. Många erbjuder gratis boende och kräver ingen tidigare erfarenhet.0 

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0