Två anhållna efter mordförsök

Publicerad 20 november 2014 kl 00.02

Inrikes. Under onsdagen anhölls en kvinna i 20-årsåldern som misstänks för att i tisdags ha knivskurit en man i 30-årsåldern på Skallberget i Västerås.

Dela artikeln

Vid 17-tiden i tisdags fick polisen larm om att det pågick ett bråk på Emausgatan på Skallberget i Västerås, skriver polisen på sin hemsida. Väl på plats fann de en knivskadad man, som fördes till sjukhuset där hans tillstånd inledningsvis bedömdes vara allvarligt men stabilt.

Under onsdagen meddelade landstinget i Västmanland att mannens tillstånd är stabilt. Mannen och kvinnan är bekanta med varandra och båda är kända av polisen sedan tidigare.

Ytterligare en man i 30-årsåldern anhölls under tisdagskvällen misstänkt för skyddande av brottsling.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0