Våldtäktsförsök i Göteborg
Frölunda torg.

Två kvinnor utsatta för våldtäktsförsök i Göteborg natten till lördagen

Publicerad 28 maj 2016 kl 12.46
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Två kvinnor utsattes natten till lördagen för våldtäktsförsök på två olika platser i Göteborg.
– De här kvinnorna har kämpat emot, säger polisens presstalesman Jenny Widén.

Dela artikeln

Det första överfallet inträffade i Gärdsås i nordöstra Göteborg, nära förorterna Bergsjön och Kortedala, omkring tjugo i fyra på natten. Kvinnan gjorde kraftigt motstånd och mannen gav upp våldtäkts­försöket och försvann från platsen.

Kvinnan chockades av överfallet men skadades inte allvarligt. Våldtäktsmannen beskrivs som mörkhyad, 18 till 20 år och omkring 169 cm lång. Han var klädd i en beige jacka och kamouflagefärgad tröja med luva. Polisen vill gärna ha in tips från allmänheten om någon sett en man som passar in på signalementet.

Överfall #2
Det andra överfallet inträffade en dryg timme senare i Mölndal på andra sidan staden. En ung kvinna överfölls av en för henne okänd man vid Mölndals station, men gjorde motstånd och våldtäktsmannen gav upp. I det fallet har polisen inget signalement på gärningsmannen.

– I båda fallen har kvinnorna blivit skadade, men det är inga allvarliga skador rapporterade, berättar polisens presstalesman Jenny Widén för Fria Tider.

– Det har varit tumult. De här kvinnorna har kämpat emot, de har gjort motstånd och då har de tillfogats en del skador i samband med det.

Oklart samband
Polisen vet inte om det finns något samband mellan de båda våldtäktsförsöken.

– Det är någon timme mellan och de är inte på samma ställe, säger Widén och fortsätter:

– I nuläget ser vi inget samband, men det är naturligtvis inget vi kan utesluta.

Hittills har polisen inte lyckats gripa någon för de båda våldtäkts­försöken.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Asylsökare ska inte få ordna eget boende

Regeringen vill avskaffa Ebo-lagen.. Asylsökarna ska placeras i statliga mottagandecenter.0 

Stegra kan inte betala sina räkningar – nu stängs värmen av

Klimatjätten uppges ha skulder på hundratals miljoner kronor.. "När man har fått några påminnelser och fortfarande inte betalat så stänger man värmen."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0