Twitterstorm när Özz pratar om "svenskars förhållande till pengar"

Publicerad 10 februari 2020 kl 17.20

Media. EFN Ekonomikanalen, som ägs av Handelsbanken, får hård kritik efter att ha släppt ett poddavsnitt med komikern Özz Nujen.

Dela artikeln

"I veckans avsnitt av Fattig eller rik möter vi @ozznujen som pratar om svenskars förhållande till pengar", skriver EFN i ett inlägg på Twitter.

Tweeten har mötts av en lång rad kritiska och hånfulla svar. Många pekar på att det tidigare framkommit att Özz familj anlitat Stockholmsterroristen Rakhmat Akilov för ett svartbygge.

"Svenskars förhållande till pengar är att man inte ska betala svart till terrorister. Sen ber han inte ens om ursäkt när det uppdagas", skriver en användare.

Andra uppger att de kommer att sluta följa EFN efter att Özz bjudits in.

"Vidrigt. Lika bra att lägga ner hela EFNTV om ni inte har vett att hålla er borta från personer som Nujen", twittrar en person.

EFN, som är ett dotterbolag till Handelsbanken, försvarar dock beslutet.

"Vi har noterat att inte alla gillar valet av gäst i podden och konstaterar att alla inte kan gilla allt", skriver EFN på Twitter.


Profilerade journalisten inför rätta. Vägrar svara på tilltal när högerjournalist dyker upp och ställer frågor.0 Plus

"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0