Twittrare gripna för manipulationer av marknaden

Publicerad 3 juni 2021 kl 12.01

Ekonomi. Ekobrottsmyndighetens finansmarknadskammare har i dagarna genomfört husrannsakningar och anhållit tre personer i södra Sverige som misstänks för grova marknadsmanipulationer genom så kallad ”pump and dump”.

Dela artikeln

Under torsdagsförmiddagen valde åklagaren att försätta de misstänkta på fri fot, men brottsmisstankarna kvarstår.

Brottsmisstankarna består i att de misstänka har spridit haussande aktierekommendationer i inlägg på sociala medier, framför allt på Twitter. Därefter har de, i strid mot inläggens rekommendationer, sålt aktier i samband med den prisuppgång som skett.

Inläggen har därmed enligt åklagare inte motsvarat deras egentliga uppfattningar om aktierna utan har enbart syftat till att höja aktiekurserna, för att möjliggöra gynnsamma försäljningar.

Den misstänkta brottsligheten har skett vid ett stort antal tillfällen under 2020 och 2021, på samtliga svenska marknadsplatser och har genererat stora vinster till de misstänkta.

– Vi misstänker att det handlar om ett avancerat, mycket frekvent och organiserat upplägg, där sociala medier har använts för att vilseleda andra aktörer på värdepappersmarknaden och där ett flertal personer har tjänat pengar på detta. Avsiktligt vilseledande inlägg av detta slag riskerar att göra stor skada då investerare lockas att handla i värdepapper till fabricerat höga priser. I förlängningen riskerar det även att äventyra investerarnas förtroende för värdepappersmarknaden, säger Jonas Myrdal, kammaråklagare vid Ekobrottsmyndighetens finansmarknadskammare, i ett pressmeddelande.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

Här kampanjar hon mot "vita män" och "rasism". Men när fästmannen Hasan nekades PUT mördade han sin flickvän i protest.0 Plus

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S-kvinnans hotfulla attack mot Allard: "Du ska få se"

Kaos igen i Örebro kommunfullmäktige. "Ska du hålla på och rycka telefonen också, din sjuka jävel?"0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0