Asylkaoset

Tysk-svensk enighet om invandringstvång för hela EU

Publicerad 8 september 2015 kl 18.52

Inrikes. Regeringarna i Tyskland och Sverige har en samsyn när det gäller det nuvarande asylkaoset i Europa. Båda anser nämligen att invandrarna ska tvångsfördelas mellan EU-länderna.

Dela artikeln

Statsminister Stefan Löfven träffade i dag Tysklands förbundskansler Angela Merkel för att diskutera invandringskatastrofen.

De två politikerna visade sig vara överens om att det behöver göras ändringar i Dublinförordningen, enligt vilken en asylsökare ska få sitt ärende prövat i det första EU-land personen sätter sin fot i.

– Det gör att Grekland och Italien som är utsatta för ett stort flyktingmottagande inte ensamma kan ansvara för alla de flyktingar som ankommer till EU:s yttre gränser, sade Angela Merkel enligt Sveriges Radio.

Istället bör asylsökarna i en större utsträckning tvångsfördelas mellan medlemsländerna, anser hon.

– Det här är Sverige och Tyskland eniga om att det nu behövs tvingande kvoter eller ett bestämt antal som länderna ska ta emot, sa Merkel.

Den tyska regeringen valde nyligen att ensidigt sätta Dublinförordningen ur spel för syrier som vill ta sig till landet via Ungern. Det innebär att de syriska asylsökare som lyckas ta sig in i Tyskland inte kommer att skickas tillbaka till Ungern. Redan innan det beslutet hade tagits kom en prognos som visade att Tyskland kommer att ta emot hela 800.000 asylsökare från tredje världen bara i år.

Stefan Löfven, som idag var på besök i Berlin, håller med Merkel om att det krävs ökade tvångsmedel för att få fler länder att ta emot asylsökarna.

–  Till att börja med behövs ett permanent och ett tvingande system som kan träda i kraft när flyktingar i ett land ökar kraftigt, sade han.

–  Det är bråttom att lägga fram en plan för hur Europa ska möta den internationella flyktingkatastrofen. Sverige, Tyskland och ett fåtal andra länder har länge varit ensamma om att ta sitt fulla ansvar. Det håller inte. Alla länder i unionen måste nu beslutsamt stå upp för människovärdet och göra sin plikt i denna krävande tid, säger Stefan Löfven vidare.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313770717


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313770718


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Utländska och anonyma donationer till partier kan förbjudas

Regeringen föreslår också offentligt lobbyistregister.. "Ska säkerställa att politiska partier i Sverige är självständiga i förhållande till utländska aktörer."0 

Miljöpartiet hyllar kriget – med påhittade uppgifter

Iran har dödat hundratusentals människor, enligt Amanda Lind.. "Tidigare i år sköt regimen ihjäl 40.000 demonstranter i en vedervärdig massaker".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0