Ung kvinna rånade man på bil i Köping

Publicerad 16 juli 2021 kl 13.35

Inrikes. En man i Köping blev under torsdagskvällen rånad på sin bil av en ung kvinna. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

En polispatrull i centrala Köping uppmärksammades på bilkapningen vid kvart i tio igår kväll. En kvinna hade då med våld tilltvingat sig nycklarna till en mans bil, och kört iväg med bilen.

Polisen tog upp jakten på den stulna bilen, som gick längs Sveavägen till Vretlundavägen. Där körde kvinnan över gräsmattor och en fotbollsplan, fortsatte ut på Barnhemsgatan och krockade med ett träd.

Kvinnan försökte efter krocken springandesfly från platsen, men poliserna sprang ikapp och grep henne. Kvinnan, som är i 20-årsåldern, greps misstänkt för rån, grov vårdslöshet i trafik, olovlig körning, grovt rattfylleri och ringa narkotikabrott. Kvinnan är nu anhållen för brott.


Nyheter från förstasidan

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0