Ungern och invandringen

Ungern börjar bygga mur mot invandrare

Publicerad 13 juli 2015 kl 19.37

Utrikes. Ungern påbörjade idag byggandet av ett 18 mil långt stängsel mot den serbiska gränsen. Syftet med muren är att stoppa det massiva inflödet av invandrare från tredje världen.

Dela artikeln

Enligt Ungerns utrikesminister kommer den fyra meter höga muren att täcka åtta till tio områden där "invandrartrycket är som allra värst".

Projektet har kritiserats av flera EU-ledare. Serbiens utrikesminister Ivica Dačiz ifrågasätter att EU över huvud taget tillåter muren.

– Jag trodde Berlinmuren hade fallit men nu byggs nya murar, sade han vid en pressträff nyligen enligt SVT Nyheter.

Ungern har också förstärkt sin gränskontroll vid den ukrainska gränsen på grund av händelserna i Mukatjeve, där den ultranationalistiska organisationen Högra sektorn hamnat i konflikt med myndigheterna.

Inflödet av illegalt invandrade asylsökare till Ungern har ökat kraftigt – från 43.000 i fjol till runt 50.000 under årets första fem månader.

Premiärminister Viktor Orbán varnade nyligen för att massinvandringen från tredje världen har nått en sådan nivå att den blivit ett existentiellt hot mot hela den europeiska civilisationen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 890167263


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0