Ungern och invandringen

Ungern bygger mur mot invandrare

Publicerad 17 juni 2015 kl 14.24

Utrikes. Den ungerska regeringen påbörjar nu arbetet med att bygga ett fyra meter högt staket vid gränsen mot Serbien. Syftet är att hålla ute illegala invandrare, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Staketet ska resas längs en sträcka på 17,5 mil, enligt utrikesminister Peter Szijjarto.

– Invandring är ett av de allvarligaste problemen som EU står inför i dag. EU-länderna söker efter en lösning men Ungern har inte råd att vänta längre, säger han.

Inflödet av illegalt invandrade asylsökare till Ungern har ökat kraftigt – från 43.000 i fjol till runt 50.000 under årets första fem månader.

Premiärminister Viktor Orbán varnade nyligen för att massinvandringen från tredje världen har nått en sådan nivå att den blivit ett existentiellt hot mot hela den europeiska civilisationen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 337183434


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Efter krigsstarten: Rekordlågt förtroende för Trump

Nu är siffran nere på 35 procent.. Nya bottennoteringen efter att presidenten satt igång sitt kontroversiella krig.0 

Israel medger: Tänker norpa södra Libanon

Beskedet från försvarsminister Katz.. Upprättar "säkerhetszon" i södra delarna av landet.0 

NYT: Nu kräver även saudiske prinsen markinvasion

Pressen på Trump ökar.. Mohammed bin Salman vill att kriget fortsätter tills Iran faller.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0