Wikileaks

USA friger Wikileaks-läckan Manning

Publicerad 17 januari 2017 kl 23.19

Utrikes. USA:s president Barack Obama har beslutat att den spiondömde amerikanska underrättelse­analytikern Chelsea Manning, född Bradley Manning, ska släppas fri i maj, rapporterar New York Times.

Dela artikeln

Förklaringen är officiellt hälsoskäl eftersom Manning är inlåst på ett fängelse för män, Fort Leavenworth i Kansas, och där har försökt ta sitt liv två gånger efter att ha bytt kön till kvinna.

Men en annan del av förklaringen kan vara att Wikileaks-grundaren Julian Assange har erbjudit sig att frivilligt låta sig åtalas i USA om Manning släpps. Wikileaks har blivit ett rött skynke för det amerikanska etablissemanget sedan flera underrättelsetjänster anklagat sajten för att sprida dokument från ryska dataintrång, bland annat hos det demokratiska partiet.

Utan benådning skulle Chelsea Manning ha frigetts först år 2045.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

USA stoppade Israel från att döda Khamenei

Trump ska ha satt ned foten.. Nu öppnar han för att Vladimir Putin kan få en roll som medlare i konflikten.0 

Judiskt jubel när araber dog i Irans attack

Firade när fyra kvinnor dog.. Missilen träffade ett tvåvåningshus i ett tätbebyggt arabiskt bostadsområde.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0