Den farliga USB-laddaren från Akso teknik.

USB-laddare kan ge elchocker – dras in

Publicerad 10 oktober 2014 kl 11.02

Pryl & Teknik. Elsäkerhetsverket har beordrat företaget Akso teknik att återkalla en farlig mobiltelefonladdare som kan ge elchocker.

Dela artikeln

– Höljet på laddaren klarar inte brandprov utan bidrar till brandspridning. USB-laddaren klarar inte spänningsproven utan det är hög risk att farlig spänning kan ge elchocker om man tar i det som är anslutet till laddaren, säger Martin Gustafsson vid Elsäkerhetsverkets avdelning för produkter i ett pressmeddelande.

Laddaren, som bland annat har sålts via webbplatsen nödvändig.se, har komponenter som saknar rätt isolering, vilket gör att överslag kan ske.

– En ansluten telefon kan alltså bli strömförande om det vill sig illa. Givetvis kan telefonen också gå sönder, säger Martin Gustafsson.

Den som äger produkten uppmanas att lämna tillbaka den till inköpsstället eller förstöra den.

 


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Pryl & Teknik

Populär app spelar in dig i smyg

Varningen: Radera omedelbart.. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Svensk bärplansbåt slår rekord i räckvidd

Ny eldriven fritidsbåt från Candela i Stockholm.. Klarar hela Franska rivieran på några tusenlappar i energikostnad.0 

Här invigs Sveriges snabbaste superdator

AI-datorn blir överlägset snabbast i landet.. "Gör det möjligt för Sverige att bli en global teknologiledare."0 

Därför kan du aldrig lita på ett foto du ser på nätet

Så förvandlade sig gubben till ung asiatisk skönhet.. Lurade tiotusentals – så gick det till, och så avslöjades han.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0