Utredare: Nåt hände i mitten av banan

Publicerad 9 juli 2021 kl 16.22

Inrikes. Det är fortfarande oklart vad som orsakat flygolyckan i Örebro där nio personer omkom under torsdagskvällen. Haverikommissionen konstaterar dock redan att något har hänt i mitten av landningsbanan.

Dela artikeln

Statens Haverikommission, som utreder olyckan, hoppas nu att svaren går att finna i flygplanets minneskort. Det kan dock ha gått förlorat i branden som inträffade när planet störtat.

– I mitten av landningsbanan har något hänt. Planet har inte kommit särskilt högt innan det far ner till vänster om banan, säger Peter Swaffer, chef på Haverikommissionen till Aftonbladet.

Flygplanet har inte någon svart låda, men elektroniken ombord innehåller minneskort som loggar information om höjd och position mm.

Propellerplanet av modellen DHC-2 Turbo Beaver används vanligtvis i Skåne, men hade vid olyckstillfället hyrts in till fallskärmsklubben i Örebro för en hoppvecka.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 403792299


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 403792300


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Media: "Därför backar SD" – ingen nämner invandringen

Skyller på annat – och sprider bilden av motsatsen. Men sanningen är att Tidöpartierna rent fysiskt har bytt ut sina egna väljare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0